Brno Bold Typo

24. 5. 2024 / KUMST Brno / Cena: 1.850–2.750 Kč

Hvězdný line-up a jedinečná možnost strávit skoro celý den se špičkovou typografií a krásným písmem. Ojedinělé setkání tvůrců písma a těch, kteří skvělá písma hledají, kupují a používají. Odpoledne a večer plný nabušených přednášek. Diskuze na aktuální typo témata. A na konec neformální večerní networking — seznámení, pokec, skvělé jídlo, kafe i drinky.

Jedinečná příležitost ponořit se do jednoho z klíčových elementů skvělého designu: písma a typografie. A to rovnou na celé odpoledne a večer. Se špičkovými typografy a designéry kolem pražské UMPRUM.

Společně s Petrou Dočekalovou jsme pro vás poskládali hvězdný line-up, inspirativní přednášky i přednášející. Se kterými se po skončení oficiálního programu určitě běžte seznámit.

Propojíme svět tvůrců špičkových českých písem s tím naším, komerčně-designérským. Přijďte zjistit, jak velkou přidanou hodnotu může skvělý type designér přinést vám a vašim klientům.

Speakers

Kdo s námi bude sdílet svoje know-how?

Filip Kraus

Ateliér tvorby písma a typografie / Odborný asistent, Katedra teorie dějin a umění / specialist

Filip studoval v Ateliéru tvorby písma a typografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své tvorbě se zabývá drobnou grafikou, písmem a grafickým designem. Za písmo Mikser získal cenu Communication Arts a cenu Type Directors Clubu za (Typographic Excellence, 2015) Navrhl písmo pro pražské dopravní značky. Dlouhodobě spoluvytváří například vizuální podobu centra současného umění MeetFactory. Působí v kolektivu Hall of Flame. Působil jako pedagog na Střední umělecké škole Michael v Praze a nyní pokračuje v pedagogické činnosti na Hellichově gymnáziu v Praze.

Filip Blažek

Grafický designér, zakladatel studia Designiq

Je autorem Typoknihy a spoluautorem Praktické typografie. Byl zakladatelem a členem redakce časopisu Typo a je spoluautorem dokumentárního cyklu Identita – příběh českého grafického designu. Ve svých přednáškách o písmu a typografii se zaměřuje jak na historii, tak na aktuální tvorbu a na roli, jakou písmo hraje v současné komunikaci. Vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a na ARCHIPu, vystupuje na celé řadě konferencí a festivalů v ČR i v zahraničí.

Jan Novák

Grafický designér a typograf, spoluzakladatel mezinárodní písmolijny AllCaps

Zabývá se zkoumáním hranic čitelnosti, které prověřuje nejen ve vlastních abecedách, ale také experimentálně v rámci doktorského studia na UMPRUM. Za svou práci byl oceněn cenou Arne Sáňky (Nejkrásnější české knihy 2009) a Ceny Českých center z Bienále Brno (2012). Kromě designu abeced a spravování písmolijny se věnuje navrhování vizuálních identit a designu pro klienty z kulturní sféry.

Radek Sidun

Pedagog, Konzultant písmových designerů a písmolijen @Briefcase Type Foundry

Radek se věnuje především písmu a typografii. Je vyhledávaným konzultantem tvůrců písem a písmolijen po celém světě. Dva roky pracoval v curyšském studiu Cornel Windlin, v současné době působí v Praze. Je také členem redakce časopisu Komfort a působí jako pedagog v ateliéru Design písma a typografie na UMPRUM. Za své projekty získal několik ocenění, například zlato v soutěži European Design Awards 2013 a Certificate of Typographic Excellence 2015 od Type Directors Clubu.

Petra Dočekalová

Designérka písem se specializací na lettering a kaligrafii @Petra-D

Petra se věnuje tvorbě skriptových písem, písmomalířství, kaligrafii a letteringu. Pořádá letteringové workshopy v zahraničí nebo přednáší na typografických konferencích po celém světě. Za svou práci sbírá ocenění po celém světě. Mezi nimi vyniká zejména dvakrát udělený prestižní Certificate of Typographic Excellence od Type Directors Clubu. Od roku 2013 působí v písmolijně Briefcase Type Foundry, kde pracuje na nových písmech.

Registrace

Prodej lístků je spuštěn, neváhejte — kapacita KUMSTu je omezená!

Program


13.00

Registrace / Coffee 👋

Není nad to začít den skvělou kávou od Industra.coffee, která je po celý den v ceně.


14.10

Zahájení a úvod

Vít Rýznar za studio Bloomfield a Petra Dočekalová, naše průvodkyně celým dnem.


14.10

Filip Blažek: Jak na rozhodovací typo-paralýzu

Správný výběr písma je pro kvalitní výstup klíčový. A bojují s ním často i zkušení designéři — vybrat mezi mnoha tisíci dostupnými písmy se totiž může jevit jako čistá loterie. Jak k výběru přistupovat zodpovědně a systematicky místo náhodného brouzdání po písmových portálech?

Přednáška plná praktických příkladů, ukázek a doporučení, která budete moci ihned aplikovat. Dostanete náboje, které použijete při obhajobě výběru písma před klientem. Naučíte se zohledňovat kontext a estetický dojem, reflektovat čitelnost, škálu řezů, technickou kvalitu a třeba i historickou přesnost.

Budete tak lépe používat písmo nejen v tiskovinách, ale i na webu, ve veřejném prostoru nebo architektuře.


Filip Kraus: V hlavě tvůrce písma

Ponoříme se hluboko a prozkoumáme kompletní škálu tvůrčích procesů a přístupů k tvorbě písma. Může písma tvořit každý? Proč a jak nová písma vymýšlet? Bude je pak někdo používat? A půjde to přečíst?

A jak říká sám Filip: „To vše si zodpovíme a předvedeme na ukázkách nejkrásnějších českých písem, která asi neznáte.“


15.40

Přestávka / Coffee / Networking

Skvělá káva, skvělí lidé. Využijte příležitost!


16.30

Jan Novák: Písmo — od nápadu po release

Však se to písmo nakreslí a pak si ho spousta lidí, koupí, že jo? Akorát že vůbec. Honza nás vtáhne do procesu tvorby nového písma tak, jak ho mají nastavený v kolaborativní písmolijně AllCaps.

Od prvotní myšlenky, přes samotnou kresbu, prototypování a testování, až po, ehm, „písmarketing“ — tedy způsob, jakým dostávají písmo mezi lidi i v dnešní přesycené době. A proč tvůrce písma musí být i tak trochu obchodník a markeťák.


Přednáška: Radek Sidun

Radek je tajemný a téma jeho přednášky se dozvíme, až přijde vhodný čas. Co je ale jisté, a říkají to všichni, kdo Radka slyšeli mluvit, že to bude nabušená pecka. Hot stuff.


18.00

Panelová diskuze s účastníky
Moderuje Petra Dočekalová

Zeptejte se na co chcete! Kde bude typografie za padesát let? Plakáty jakých písmolijen visí v pokojích našich řečníků? Zničí typografii AI?


18.30

Neformální, ale o to intenzivnější after-talks 🍻

Propojujte se, seznamujte se, bavte se, konzultujte portfolia, inspirujte se, dělejte byznys, jezte a pijte. Networking připravíme tak, aby měl flow, aby vás bavil a byl co nejpřínosnější!

Potkej svoji oblíbenou písmolijnu!

Na Brno Bold Typo se můžeš seznámit s lidmi hned z několika písmolijen.

Briefcase Type Foundry

Radek Sidun, Petra Dočekalová


AllCaps Type

Jan Novák


Rosetta Type

David Březina, Anna Štepanovská


OOM Type

Vojtěch Kollert


Renegade fonts

Jan Charvát


Setup Type

Ondrej Jób


Dizajn Design

Ján Filípek


a chystáme další...

Typografické knižní nebe


Nezapomeňte na rozpočet na knihy! Kurátorský výběr aktuálního typografického topu pro vás připraví, stejně jako na prosincové konferenci, Brot Books Deli — butikové knihkupectví. Platit půjde i kartou, takže k bankomatům nemusíte :)

Více na brot.sk a na Instagramu

Informace


Kdy?

Pátek
24. května 2024
13.00—22.00


Kde?

KUMST Brno
Údolní 495/19, 602 00, Brno

V květnu už bude teplo, takže posedíme i na dvorečku!


Cena

Základní vstupné — 2.750 Kč vč. DPH
Studentské vstupné (nutný ISIC) — 1.850 Kč vč. DPH

Registrace

Prodej lístků je spuštěn, neváhejte — kapacita KUMSTu je omezená!

Večerní networking

Startujeme v 18.00 v KUMSTu. Drinky, pizza, skvělí lidé. Dorazíte?

Novinky do schránky

Chcete vědět i o všech ostatních akcích jako první? Přihlaste se k odběru našeho (velmi občasného) newsletteru!


Partneři konference


Pořádá Bloomfield Brand Studio
Bloomfield s.r.o.
IČO: 14144514 / DIČ: CZ14144514